נבואה מן התנ״ך: המשיח יבוא לפני חורבן בית המקדש השני

״שָׁבֻעִים שִׁבְעִים נֶחְתַּךְ עַל עַמְּךָ וְעַל עִיר קָדְשֶׁךָ לְכַלֵּא הַפֶּשַׁע, (ולחתם) וּלְהָתֵם (חטאות) חַטָּאת, וּלְכַפֵּר עָו‍ֹן, וּלְהָבִיא צֶדֶק עֹלָמִים, וְלַחְתֹּם חָזוֹן וְנָבִיא, וְלִמְשֹׁחַ קֹדֶשׁ קָדָשִׁים. וְתֵדַע וְתַשְׂכֵּל, מִן מֹצָא דָבָר לְהָשִׁיב וְלִבְנוֹת יְרוּשָׁלַ‍ם עַד מָשִׁיחַ נָגִיד, שָׁבֻעִים שִׁבְעָה וְשָׁבֻעִים שִׁשִּׁים וּשְׁנַיִם. תָּשׁוּב וְנִבְנְתָה רְחוֹב וְחָרוּץ, וּבְצוֹק הָעִתִּים. וְאַחֲרֵי הַשָּׁבֻעִים שִׁשִּׁים וּשְׁנַיִם יִכָּרֵת מָשִׁיחַ וְאֵין לוֹ. וְהָעִיר וְהַקֹּדֶשׁ יַשְׁחִית עַם נָגִיד הַבָּא, וְקִצּוֹ בַשֶּׁטֶף וְעַד קֵץ מִלְחָמָה נֶחֱרֶצֶת שֹׁמֵמוֹת. וְהִגְבִּיר בְּרִית לָרַבִּים שָׁבוּעַ אֶחָד, וַחֲצִי הַשָּׁבוּעַ יַשְׁבִּית זֶבַח וּמִנְחָה. וְעַל כְּנַף שִׁקּוּצִים מְשֹׁמֵם, וְעַד כָּלָה. וְנֶחֱרָצָה תִּתַּךְ עַל שֹׁמֵם.״ דניאל ט׳:כד—כז

דניאל ניבא את הנבואה הזאת לאחר חורבן בית המקדש הראשון, בזמן גלות בבל. לפי הנבואה יחזור העם לארץ ישראל ויבנה שוב את ירושלים ואת בית המקדש. ואז, לאחר שהעיר והמקדש ייבנו, ועוד לפני שהעיר והמקדש ייחרבו שוב, יבוא המשיח וימות כדי לכפר על עוונות העם. בנבואה נאמר במפורש כי המשיח חייב לבוא עוד לפני חורבן בית שני. בית שני נחרב בשנת 70 לספירה. ובכן, לפי הנבואה המשיח יבוא לפני שנת 70 לספירה. 

הנבואה אומרת לא רק באיזו תקופה יבוא המשיח, אלא אף מציינת תאריך מדויק. רוב הפרשנים, ובהם רש״י והגאון מווילנה, מפרשים את המילה ״שָׁבֻעִים״ כתקופה בת שבע שנים. מדברי הפרשנים אפשר להבין כי הנבואה של דניאל מתייחסת לפרק זמן של 490 שנים שמתחיל מן הצַו של אַרְתַּחְשַׁשְׂתָּא מלך פרס לבנות שוב את ירושלים. הנבואה מדייקת ומציינת שהמשיח יבוא 483 שנים אחרי מתן הצַו. 

הנבואה סופרת 483 שנים מיום מתן הצַו (״מִן מֹצָא דָבָר״) לבנות שוב את ירושלים עד ביאת המשיח. מתן הצַו מוזכר בנחמיה ב׳:א—ח. 

הצַו של אַרְתַּחְשַׁשְׂתָּא לבנות שוב את ירושלים ניתן בשנת 444 לפנה״ס. לפי הנבואה, יש לספור משנת 444 לפנה״ס 69 שָבועים. לפי לוח השנה העברי (שבו 360 ימים), 69 שָבועים שווים 483 שנים (483 שנים = 7×69), ואילו לפי לוח השנה הלועזי (שבו 365 ימים), 69 שָבועים שווים 476 שנים. אם נספור 476 שנים משנת 444 לפנה״ס, נגיע לשנת 32 לספירה. ישוע נצלב בשנת 32 לספירה ככתוב ״יִכָּרֵת מָשִׁיחַ וְאֵין לוֹ״, ובכך הגשים את הנבואה.

לפי הנבואה, נותרו עוד 7 שנים שעתידות להתגשם באחרית הימים.

התגשמות הנבואה: ישוע בא לפני חורבן בית המקדש השני

ישוע מת בשנת 32 לספירה בקירוב, תאריך שעולה בקנה אחד עם נבואתו של דניאל, ובכך הגשים את הנבואה. ישוע הוא המשיח המובטח שמת בזמן ההוא כדי לכפר על עוונות העם כדברי דניאל הנביא. 

לפני מותו לימד ישוע את תלמידיו על העתיד לקרות לו, וגם ניבא את חורבן בית המקדש השני: ״ובצאתו מבית המקדש אמר לו אחד מתלמידיו: ׳המורה, רְאה אֵילו אבנים ואֵילו בניינים!׳ והשיב ישוע ואמר לו: ׳אתה רואה את הבניינים הגדולים האלה? לא תישאר אבן על אבן שלא תופל ארצה.׳״ מרקוס י״ג:א—ב 

גם אם יש מחלוקת על חישוב הזמנים של נבואת דניאל, חשוב לציין שהנבואה קובעת חד־משמעית כי המשיח יבוא לפני חורבן בית שני. כל ניסיון להכיר במשיחיותו של אדם אחר, אשר לא בא לפני חורבן בית שני, שגוי מיסודו. התיאור של דניאל הולם רק את חיי ישוע, והוא לבדו.

הזמינו את הספר
"הצופן הנבואי"
ללא כל עלות!

כתובת למשלוח הספר בחינם:

ההזמנה מגיל 18 ומעלה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן